7 smrtelných hříchů knihomola

30. září 2015 v 0:28 | Ariven |  Projekty
Tenhle tag vídám na blogu poměrně často, až mi to nedalo a řekla jsem si, že se také zapojím. Nikdo mě nenominoval, ale já jsem trash a je mi to jedno.
Nebudu to déle okecávat, jdeme na to...

Chamtivost
Jakou nejdražší a nejlevnější knihu doma máš?
Hm... Nejsem si úplně jistá, ale řekla bych, že nejdražší bude taková veliká encyklopedie oceánu. Koupili mi ji kdysi rodiče, takže nevím, kolik stála, ale tipuju, že dost. A zároveň je i největší kniha, kterou mám. A je vážně pěkná.
A nejlevnější? Původně jsem myslela, že to bude nějaký úlovek z Levných knih, ale nakonec vyhrála Tell the Wolves I'm Home, kterou jsem v Anglii ulovila v Poundlandu, což je obchod, kde mají všechno za libru. Momentálně ji mám rozečtenou a doporučuju :)


Hněv
Jaký autor v tobě vyvolává zlost?
Většina lidí tuhle otázku pojala tak, že napsali nějakého autora, kterého nemají příliš v lásce. No, vezmu to trochu jinak, protože autor, který ve mě vyvolává zlost je... Patrick Rothfuss. Jméno větru a Strach moudrého muže patří mezi mé nejoblíbenější knihy, The Slow Regard of Silent Things (česky Hudba ticha?) je zvláštní knížka, ale svým divný způsobem je to vlastně taky dost dobré. Tak co má ta Ariven za problém, ptáte se?
Nejde o knížky, které vyšly. Jde o Doors of Stone. Doors of Stone, jejichž vydání se neustále odsouvá (momentálně je na Goodreads tuším leden 2017) a já se tak nějak bojím, že až to někdy konečně vyjde, už po tom všem čekání ani nebudu nadšená.
Ale myslím, že říct, že ve mě Patrick vyvolává přímo zlost, je přehnané. Vždyť jsem po něm minulý týden pojmenovala svého syna v The Sims. Zkrátka jsem tuhle otázku chtěla pojmout trochu jinak.

Žravost
Jakou knihu můžeš bez milosti hltat zas a znovu?
Upřímně, radši objevuji nové a nové příběhy, než že bych něco četla pořád dokola. Před čtyřma rokama bych na tuto otázku asi odpověděla Poselství jednorožců, které jsem tenkrát úplně milovala, ale dneska už jsem na něj asi moc stará.
Spíš, než že bych nějakou knihu četla víckrát, dělám to, že ji vezmu s tím, že si přečtu nějaký kousek, který se mi hodně líbil a nakonec to skončí tak, že přečtu třeba padesát stránek nebo to rovnou od toho kousku dočtu dokonce.
Ale jestli jó chcete něco konkrétního... Myslím, že Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe jsem určitě nečetla naposledy. Je to takové miloučké a když jsem tu knížku otevřela v autobuse po dni ve škole, hned mi to zlepšilo náladu.

Lenost
Jakou knihu jsi kvůli lenosti zanedbával?
Referát na češtinu aneb Utrpení mladého Werthera. Pořád jsem si říkala, jak je to krátké, že to budu mít přečtené hned a tak jsem to odkládala a odkládala... No, dočetla jsem to o přestávce před tím, než jsem měla referovat.
Trochu mě překvapuje, že o téhle knížce všichni říkají, že je to opravdu utrpení. Nebyla jsem nějak extra nadšená a asi to dobrovolně nebudu číst znovu, ale nepřišlo mi to až tak hrozné.

Pýcha
O jaké knize nejvíc mluvíš, abys vypadal jako inteligentní čtenář?
Upřímně, většina mých známých by mluvení o jakékoliv knížce příliš neocenila. Občas takhle možná trochu zneužívám Obraz Doriana Graye, ale já tu knihu mám vážně ráda a mluvím o ní spíš z tohoto důvodu, než že bych chtěla působit inteligentně.
A vlastně jakákoliv kniha, kterou jsem četla v angličtině, ale u toho jde spíš o machrování mými english skills.

Chtíč
Kterých vlastností si nejvíc ceníš na mužských a ženských postavách?
U všech postav oceňuji smysl pro humor, ale v rozumné míře, aby poznaly, kdy sranda končí. Taky moc nemusím ufňukané postavy *nenápadný pohled ke knížce u lenosti* nebo Mary Sue. Mám ráda originální postavy, které působí jako skuteční lidé, i když mají třeba nějakou vlastnost, která mě štve.
Co se ženských postav týče, ocením, když jsou schopné se samy o sebe postarat, ale zároveň nejsou přehnaně silné. Taky nemám ráda postavy, které se snaží, aby je měl každý rád a mají potřebu zachraňovat svět.
A mužské postavy? Nemám ráda takové ty týpky, kteří si o sobě myslí, že jsou nejlepší a čekají, že jim svět padne k nohám a bude opěvovat jejich úžasnost. A nejhorší je, když to většina čtenářek ženského pohlaví opravdu udělá. Je super, když chlap umí přiznat chybu a nemyslí si, že projev emocí ohrožuje jeho mužnost, ale nic se nemá přehánět. A taky mám z nějakého důvodu slabost pro roztomilé a nevinné chlapce (nemluvím o Alekovi z Nightrunners ale mluvím o Alekovi z Nightrunners).

Závist
Jaké knihy by sis nejvíc přál jako dárek?
Nemohla jsem tohle napsat dřív, než jsem si na Book Depository objednala toho Scotta Lynche? No, ale vzhledem k tomu, že The Lies of Locke Lamora, Red Seas Under Red Skies a The Republic of Thieves už jsou na cestě... (Mimochodem, první dva díly už jsem četla česky a je to úplně boží, takže jestli neznáte, doporučuji. A mimochodem podruhé, Book Depository mě asi brzo zruinuje.)
Nevím, po ničem nějak zas tak extra netoužím.
Možná... Lirael a Abhorsenka od Gartha Nixe. Sabriel už mám doma, tak aby chuděrka nebyla sama.

To by bylo. Nějak mě ty tagy začínají bavit...
Nenominuju nikoho, ale jestli se vám tag líbí, buďte jako já a jděte do toho nominace nenominace a klidně mi tu i nechte odkaz :-)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ver. Ver. | Web | 4. listopadu 2015 v 22:26 | Reagovat

Hm, dotazník vypadá zajímavě, asi si ho vyplním také :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.